- prazdný košík -
0 ks

ČASTÉ DOTAZY

Jak dlouhý budu mít dojezd na jedno nabití?

Dojezd je určen množstvím energie „uskladněné“ v baterii. Pro baterii s parametry 36 V a 15,4 Ah máte k dispozici 554 Wh. Tato energie stačí na dojetí cca 110–160 km (u tohoto typu baterie). Rozptyl dojezdu je poměrně velký, což je způsobeno podmínkami, za jakých je elektrokolo provozováno. Zásadní vliv na dojezd mají následující faktory: hmotnost jezdce, profil terénu, zapnutý stupeň úrovně pomáhání, styl jízdy, povrch vozovky. Dalšími faktory ovlivňujícími dojezd jsou: protivítr, nahuštění pneumatik, okolní teplota, způsob využití přesmykače a přehazovačky apod. Námi uváděné hodnoty dojezdu jsou spíše u dolní hranice možnosti elektrokola LOVELEC – i 120 kg cyklista dosáhne minimálně dolní hranice dojezdu.

 

Jaké baterie jsou v elektrokolech LOVELEC? 

V elektrokolech LOVELEC jsou použity pouze kvalitní a odzkoušené baterie s technologií Li-ion světoznámých výrobců LG, Panasonic (stejná technologie jako v bateriích používaných v mobilních telefonech nebo přenosných počítačích). Technologie Li-ion je velmi bezpečná a baterie tohoto typu nemají „paměťový efekt“, což umožňuje pohodlné dobíjení baterie v kterémkoli okamžiku.

 

Kolik mě stojí nabití baterie a jak dlouho to trvá?

Jedno nabití baterie trvá cca 3–4 hodiny. Spotřeba energie je minimální, tudíž jedno nabití Vás stojí cca 2–3 koruny! Jakým jiným dopravním prostředkem ujedete 110–160 km za tyto peníze?

 

Je třeba nabíjet baterii po každé jízdě?

Není třeba. Baterie má po plném nabití určitou kapacitu. Řekněme, že tato kapacita Vám stačí na 120 km jízdy. Pokud jedete např. do práce 15 km a z práce dalších 15 km zpět, pak Vám baterie vydrží na tři až čtyři dny. Není tedy třeba nabíjet po každé jízdě.

 

Jak se mám starat o baterií v zimě?

Neskladujte baterii v mrazu (např. v nevyhřívané garáži). Baterii nejlépe svědčí pokojová teplota. Pokud v zimě na svém elektrokole nejezdíte, pak uskladněnou baterii jednou za 2 měsíce nabijte (přesto, že jste ji mezi tím nepoužili). Prodloužíte takto životnost baterie. Pokud chcete jezdit i v chladném nebo mrazivém počasí, pak klidně můžete. Počítejte ovšem s tím, že při nízkých teplotách se Vám sníží dojezd na jedno nabití.

 

Není elektrokolo příliš těžké?

Elektrokola LOVELEC jsou postavena na kvalitních hliníkových rámech a používají klasické cyklistické komponenty. Jejich hmotnost je tedy stejná jako hmotnost obyčejného kola. Navíc vezete pouze motor a baterii, tudíž dohromady cca 4,5 kg. Obava z hmotnosti elektrokola je naprosto zbytečná, jelikož motor Vám pomáhá tak významně, že hmotnost kola nehraje při jízdě žádnou roli. A pokud potřebujete kolo vést, pak využijte tlačítka pro jízdu bez šlapání s rychlostí chůze (do 6 km na hodinu).

 

Co když mi elektrokolo zmokne?

Elektrokola LOVELEC jsou vybavená voděodolným elektrickým systémem, tudíž můžete klidně jezdit i za deště. Nemusíte se bát běžného zmoknutí. Nedoporučujeme ale mytí elektrických částí tlakovou vodou (VAP-kou).

 

Liší se údržba elektrokola od údržby obyčejného jízdního kola?

Servis a údržba klasických cyklo částí se v ničem neliší. Elektrické komponenty jsou v podstatě bezúdržbové. Je ovšem třeba pamatovat, že v zimě potřebuje baterka nabít minimálně jednou za 2 měsíce (i když na kole nejezdíte!). Při mytí kola pak pamatujte, že tlaková voda (VAP) může poškodit elektrodíly. Umyjte jej tedy pomocí hadříku a vysušte. Pokud jezdíte v zimě, pak kolo čistěte častěji. Posypová sůl, která zůstane na nevyčištěném kole, může způsobovat korozi a špatný kontakt elektrodílů. 

 

Jaká je životnost baterie?

Baterie použité v elektrokolech LOVELEC mají životnost 750–1000 nabíjecích cyklů (podle typu baterie). Znamená to, že baterii můžete nabít 750krát (případně 100krát), aniž by se významně snížila jeji kapacita. Poté se kapacita baterie začne postupně snižovat (znáte to např. z mobilních telefonů). Snížení kapacity baterie nemá vliv na výkon kola, pouze se Vám může snížit dojezd na jedno nabití. Pokud ovšem předpokládáme, že velmi aktivní cyklista ujede za rok cca 6 000 km (kdo z nás to ujede?), pak nabíjíte 100krát ročně. Při tomto velmi vysokém využití elektrokola Vám baterie stačí na cca 7,5 let a dojezd na jedno nabití se významně nesníží.

 

Jak můžu prodloužit dojezd na jedno nabití?

Udržujte své kolo v dobrém stavu: proveďte klasický servis, dohustěte pneumatiky, promažte řetěz, středy a přehazovačku. Při jízdě používejte přesmykač a přehazovačku nastavené na správné převody. Pokud chcete mít extrémní dojezd vybavte své kolo silnější baterií (např. 17,4 Ah – za příplatek). S touto baterií ujedete až 170 km na jedno nabití. Doporučujeme zvážit, jestli opravdu potřebujete takový dojezd. Jak dlouhé etapy jezdíte na kole nyní? Opravdu „usedíte“ na kole 6 hodin souvislé jízdy? Pamatujte, že můžete s sebou vozit nabíječku a během pauzy v hospůdce si můžete baterku lehce dobít. Z našich zkušeností vyplývá, že dojezd cca 60 až 80 km je v naprosté většině případů i u aktivních cyklistů opravdu dostačující.

 

Odkud je značka elektrokol LOVELEC?

LOVELEC je česká značka elektrokol. Kola LOVELEC jsou sestavená tak, aby plně vyhovovala požadavkům zákazníků v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Německu a v Rakousku. Všechny použité komponenty jsou značkové a kvalitativně prověřené.